Yurt dışında alınan boşanma kararları artık Türkiye’de de geçerli

0

29 Nisan’da yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yurt dışında alınan boşanma kararları, evliliği geçersiz kılan kararlar ya da evliliğin iptali kararlarının Türkiye’de herhangi bir mahkeme kararına gerek kalmaksızın doğrudan nüfusa işletilebilmesine ilişkin düzenleme yapıldı.

Yurt dışında boşanan birçok kişiye kolaylık sağlayacak uygulama ile taraflar artık boşanmalarının Türkiye’de de geçerli olması için belli şartlarda dava açmak zorunda değil.

- Advertisement -

KHK’nın detayları, şartları ve kimleri kapsadığı hakkında bilgi veren İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Avukat Ayşe Dilek Ergüler,  şöyle konuştu:

“Bizim hukukumuz açısından çok önemli ve kolaylaştırıcı bir düzenleme. Çünkü uygulamada hep zorluklarla karşılaştık. Örneğin Almanya’da boşanmış olan bir çift Türkiye’de boşanmalarını nüfusa işletebilmek için Türkiye’de de tanıma ve tenfiz dediğimiz bir dava açmak zorundaydılar. Şimdi buna gerek kalmayacak, doğrudan başvurabilecekler. Tabii ki bu davaların kararının Türk kamu düzenine aykırı olmaması gibi kuralları var.

Şu andaki yeni getirilen KHK’da da aynı düzenleme korunmuş, yurt dışındaki kararın kamu düzenine aykırı olmaması gerekiyor. Yani yurt dışındaki boşanmanın bizim kanunlarımızla belirlenmiş ve toplumsal düzenimize aykırı olmayacak şekilde gerçekleşmesi lazım.

Örneğin bazı ülkelerde tek taraflı başvuru ile de boşanma mümkün ama bizim ülkemizde mümkün değil. Eğer tarafların elindeki boşanmaya ya da evliliğin iptaline ilişkin bu karar tek taraflı beyanla alınmış bir kararsa Türk kamu düzenine uygun olmayacaktır.

Dolayısıyla buradaki nüfus müdürlüğü boşanmanın nüfusa işlenmesi talebini reddedecektir. Halen devam eden dosyalarda ise taraflar aynı şekilde nüfusa başvurarak boşanma kararlarını işletebilirler, böylece davaları konusuz kalır ve düşer.”

BAŞVURULAR DIŞ TEMSİLCİLİKLER YA DA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN BELİRLEDİĞİ NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNE YAPILACAK

Tarafların başvurabileceği kurumlar hakkında da bilgi veren Avukat Ayşe Dilek Ergüler, “Tarafların ya bulundukları ülkedeki dış temsilciliklere başvurmaları gerekiyor ya da Türkiye’de İçişleri Bakanlığı tarafından yetkili ve görevli olarak belirlenmiş olan nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor” dedi.

MİRASÇILARI KAPSAMIYOR

Kararın mirasçıları kapsamadığının altını çizen Ergüler, “Bazen taraflar ölmüş olabiliyorlar. Örneğin Hollanda’da bundan 10 yıl önce boşanmışlar sonra da eşlerden biri ya da ikisi ölmüş. Ama Türkiye’de halen evli gözüküyorlar. Mirasçıları açısından boşanma kararının burada nüfusa işlenmiş olması önemli. Bu KHK mirasçıları kapsamıyor. Keşke o da içine alınabilseymiş. Ama herhalde buna ilişkin olarak da ihtiyaçlar gözetilerek bir düzenleme getirilecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz