Take a fresh look at your lifestyle.

Neden kurumsal etik kuralları ile çalışan bir emlak firması ile çalışmalıyım?

Emlak Haber Ajansı olarak ev alırken neden uzman bir emlak danışmanı ile çalışmanız gerektiğini çok detaylı bir şekilde anlatan Turyap Yeşilköy Temsilcisi Aytekin Gürtuğ Kargı'nın yazısını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

0

Gayrimenkul satmak belirli pazarlama ilkeleri gerektiren karmaşık bir süreç tir. Bir gayrimenkul danışmanı, makul bir fiyat belirleyerek, mülkün pazarlanmasından, satışın kapanışına kadar her aşamada size yardımcı olabilir.

Fiyatın Oluşturulması

Satış süreci genellikle makul bir fiyatın belirlenmesiyle başlar.  Gayrimenkul danışmanınız, yerel pazarda neler olduğunu ve aynı zamanda fiyat, finansman koşulları hakkında güncel bilgiler verebilir. Bunlar,  gayrimenkulün pazarlanmasında ve sizin gayrimenkulünüzü en iyi fiyata satmanızı sağlayacaktır. Ayrıca mülkün satılabilirliğini önemli ölçüde artıracak onarımları veya iç mimarlık gerektirmeyen küçük tadilat işleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Turyap Yeşilköy Temsilcisi Aytekin Gürtuğ Kargı

Pazarlama

Bir sonraki adım pazarlama planıdır. Pazarlama, birçok ilan firması ile ilan listeleme hizmeti, kooperatif pazarlama ağları yani tüm emlakçılar ile portföy paylaşımıdır. Emlak satışlarının önemli bir kısmı kooperatif satışlarıdır; Satıcı emlakçısına başka bir emlakçı alıcısını getirir. Emlakçı Etik Kuralları, çerçevesinde paylaşım yapılır.

Bir gayrimenkul danışmanı ne zaman, nerede ve nasıl reklam yayınlayacağını bilmelidir. Doğru seçilen ilan reklam formatı ve sıklığı gayrimenkulünüzün pazarlanması için en iyi sonucu verecektir. Reklam vermek önemli olmasına rağmen, reklamın gayrimenkulü sattığı fikri yanlıştır. Ulusal Emlakçılar Birliği (National Association of Realtors) araştırmalarına göre, gayrimenkul satışlarının yüzde 82’sinin önceki müşteriler, paslama/paylaşımlar (referrals), arkadaşlar, aile ve kişisel irtibatlardan gelen temsilcilerin bağlantılarının sonucu olduğunu gösteriyor.

Güvenliği Sağlama

Bir gayrimenkulün tek bir gayrimenkul uzmanının yardımıyla pazarlandığı zaman, hiç tanımadığınız yabancı müşteriler veya emlakçılar evinize girmez. Gayrimenkul uzmanı mülkünüzün sunumunu yaparken nitelikli müşterilere öncelik verecektir. Gereksiz vakit ve zaman kaybı yaşamazsınız.

Pazarlık

Gayrimenkul uzmanınız, pazarlama konusunda ödün vermeden, her alıcının teklifini tarafsız bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Pazarlamada kullanılan olası pek çok tuzaktan kurtulursunuz. Gayrimenkul uzmanınız yasal olarak bağlayıcı, kazan-kazan, ALICI VE SATICIYI KORUYAN bir anlaşma (gayrimenkul alım-satım sözleşmesi) yazmanıza yardımcı olabilir ve bu anlaşma sürecini daha kolay yapacaktır.

Takip, Yeniden Müzakere ve Kapanış

İlk satış anlaşması ile satış kapatma arasında sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin, alıcı kredi  alımında beklenmedik finansman sorunları ile karşılaşabilir. Banka irtibatları, belediye, veraset intikal eksiklikleri, vergi, şerhler vb.. Bu evrak işlerinin takibi çoğu satıcı için çok zordur. Gayrimenkul Uzmanı bu sorunları çözmenize ve işleminizi kapatmak  için yardımcı olacak en iyi kişidir.

Emlakçı Garantisi Almak

Tüm gayrimenkul lisans sahipleri aynı değildir. Sadece Ticaret Bakanlığına bağlı il müdürlüklerince verilmiş Yetki Belgelerine sahip ve çeşitli illerdeki ticaret odalarına bağlı olan, belirli hizmet standartlarına sahip olup bunları uygulayabilen emlakçılara Emlakçı denir. Yaka kartını ve firma logosunu taşımalıdır. Emlakçılar katı bir etik kuralına sahip olup, gayrimenkulü satın alma ve satma süreci hakkında maksimum bilgi sahibi olmaları beklenmektedir. Emlakçılar, tapu devri sırasında tüm beyanları tam ve eksiksiz dürüstçe işlemeyi taahhüt eder. Bağımsız bir ankete göre, gayrimenkul satın alan kişilerin neredeyse yüzde 85’i aynı gayrimenkul danışmanı ile tekrar çalışmak istediğini söylüyor.

Uzman Yardım Almak

Son olarak, işleminizin ölçeğini düşünün. Evinizi satmak, yapacağınız en büyük finansal kararlardan biridir. İşlemler bugünlerde 500.000 lirayı aşan rakamlarda. 500.000 liralık bir gelir vergisi sorununuz olsaydı, bunu bir Uzman Mali Danışman yardımı olmadan çözmeye çalışıyor olumuydunuz? 500.000 liralık bir yasal sorununuz olsaydı, bir avukatın yardımı olmadan onunla kendiniz mi ilgilenirdiniz? Bir Emlakçi ile çalışmanın hiçbir maliyeti yoktur. Emlakçı gayrimenkulünüzü satarsa hizmet bedelini alabilecektir. Satamadığı takdirde sizden ücret talep etmeyecektir.  Uzman bir gayrimenkul danışmanı çalıştırsanız ortalama 6 aylık satış sözleşme süresi içerisinde ne kadar maaş ödemeniz gerektiğini düşünün. Tüm bunlar göz önüne alındığında, gayrimenkulünüzü satacak bir gerçek bir profesyonel bulmak akıllıca olacaktır.

Aytekin Gürtuğ Kargı / Turyap Yeşilköy Temsilciliği              

Cevap bırakın