Take a fresh look at your lifestyle.

İnşaat sektörü güven endeksi düşüşte

TUİK Nisan 2019 ekonomi güven endesk verilerini açıklandı. İnşaat sektörü güven endeksi Nisan, 2019'da yüzde 53,9 değerine geriledi.

0 470

TUİK Nisan 2019 ekonomi güven endesk verilerini açıklandı. İnşaat sektörü güven endeksi Nisan, 2019’da yüzde 53,9 değerine geriledi.

Ekonomik güven endeksi 84,7 oldu

Ekonomik güven endeksi Mart ayında 81,9 iken, Nisan ayında %3,4 oranında artarak 84,7 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Nisan ayında tüketici güven endeksi 63,5 değerine, reel kesim güven endeksi 100 değerine ve hizmet sektörü güven endeksi 83,1 değerine yükseldi. Nisan ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi 90,6 değerine, inşaat sektörü güven endeksi ise 53,9 değerine geriledi.

Ekonomik güven endeksi, Nisan 2019

Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Nisan 2019

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TUİK ekonomik güven endeksi hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Ocaktan beri süren artış, güçlü toparlanmanın da göstergesi.” ifadesini kullandı

Ekonomide alınan aksiyonların ekonomik güven endeksini artırmaya devam ettiğine dikkati çeken Albayrak, ocaktan itibaren süren artışın, güçlü toparlanmanın da göstergesi olduğuna işaret etti. Albayrak, “İnşallah 2. çeyrekten itibaren uygulayacağımız politikalar ve Yapısal Dönüşüm Adımları ile daha yüksek seviyeleri yakalayacağız.” değerlendirmelerinde bulundu.

Albayrak’ın paylaştığı infografikte de ekonomik güven endeksi, tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi ile hizmet sektörü güven endeksi değerlerine ve artış oranlarına yer verildi.

 

 

Cevap bırakın