Take a fresh look at your lifestyle.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı ve Aranan Şartlar

Devlet tarafından evi kentsel dönüşüme giren vatandaşlara kira yardımı devam ediyor. Amaç hem kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak hem de vatandaş mağdur olmadan sürecin atlatılmasını sağlamak olarak gösteriliyor.

0

Devlet tarafından evi kentsel dönüşüme giren vatandaşlara kira yardımı devam ediyor. Amaç hem kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak hem de vatandaş mağdur olmadan sürecin atlatılmasını sağlamak olarak gösteriliyor.

Devlet ne kadar kentsel dönüşüm desteği olarak vatandaşlara ortalama, 595 TL ile 960 TL arasında kira yardımı yapıyor. Bu İstanbul gibi büyük illerde farlılık gösterebiliyor.

Kira yardımı almak için aranan şartlar

Kira yardımı ödemesi almak isteyen vatandaşların öncelikle sağlanması gereken bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Kira yardımı almak için, kentsel dönüşüm çalışmaları ve faaliyetleri çerçevesinde evinden çıkmak zorunda kalan vatandaşlara yapılıyor.

Kentsel dönüşümü kapsamında kiraya çıkan vatandaşlara devlet kira yardımı gerçekleştiriyor. Kira yardımı kentsel dönüşüm kapsamında 18 ay boyunca rezerv yapı alanlarında dönüşüm çerçevesinde ise 36 ay olarak ödeniyor.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm müdürlüklerine ya da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne dilekçe ile yapılan başvurular sonrasında kira yardımı alan vatandaşlar başvurularının onaylanmasının ardından kira yardımı alamaya başlıyor.

595 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis.

675 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce.

755 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elâzığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale.

830 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van.

905 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler

Adana, Antalya, Bursa, Konya.

960 TL Kira Yardımı Yapılan Şehirler: Ankara, İstanbul, İzmir.

Cevap bırakın