Take a fresh look at your lifestyle.

Küçük elektrikli ev aletlerinde ÖTV’nin sıfırlanması

Geçen yılın son ayında bitecekken 31 Mart 2019’a kadar uzatılan ÖTV’nin sıfırlanmasının, 30 Haziran’a kadar tekrar uzatılması sektörümüz için olumlu bir adım olmuştur.

0

Sektörümüz, aynı zamanda çeyiz kültürünü de temsil etmektedir. Mart ayıyla birlikte düğün sezonunun da başladığını göz önüne alacak olursak sektörde hareketlenme meydana gelecektir. Geçtiğimiz dönemlerde tecrübe ettik ki satışlarımızda yüzde 30’luk bir artış söz konusu olmuştur.

Küçük elektrikli ev aletleri artık mutfakların olmazsa olmazıdır. Su ısıtıcıları, tost makineleri, kahve makineleri gibi ürünler lüks tüketimden çıkıp, ihtiyaç ürünlerine dönüşmüştür.

Bu yüzden ZÜCDER olarak ÖTV’nin kalıcı olarak kalkmasını istiyoruz. Züccaciye sektörüne de getirilecek KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi ve ÖTV muafiyetiyle sektörümüzün genel büyüklüğü 10 milyar dolardan 11,5 milyar dolara rahatlıkla çıkabilir. 2018 yılına baktığımız zaman sektörümüz 4,7 milyar dolarlık ihracatıyla, 2017 yılına göre yaklaşık yüzde 15’lik bir büyüme rakamı yakalamıştır.

2019 yılında da yaklaşık yüzde 20’lik bir büyüme rakamıyla yılı 5,5 milyar dolar ile kapatmayı hedefliyoruz. Bildiğiniz üzere yıl boyunca kur farkı ve maliyetlerdeki artış nedeniyle enflasyon rakamlarını da kendi ürün gruplarımıza da yansıtmış olduk. ÖTV indirimleri olmasaydı iç pazarda ciddi bir küçülme yaşayabilirdik. ÖTV’nin sıfırlanmasının devam etmesiyle birlikte geçen yılın rakamlarını muhafaza edebiliyoruz.

Cevap bırakın