Take a fresh look at your lifestyle.

Mortgage her tür gayrimenkul için kullanılabilir mi?

Mortgage sistemi ülkemize sonradan girmiş bir kavram. Konut kredisi ile mortgage arasında işleyiş olarak bariz farklar bulunuyor. Mortgage ile ev almaya karar verdiniz. Peki hangi tür yapılar için mortgage kullanılabilir?

0

Mortgage sistemi ülkemize sonradan girmiş bir kavram. Konut kredisi ile mortgage arasında işleyiş olarak bariz farklar bulunuyor. Mortgage ile ev almaya karar verdiniz. Peki hangi tür yapılar için mortgage kullanılabilir? Emlak Haber Ajansı sizler için araştırdı. İşte mortagege ile nasıl bir taşınmaz alınır sorusunun cevabı.

Mortgage ile nasıl ev alınabilir?

Mortgage ile istediğiniz gayrimenkulü almanız mümkün. Tabi kat mülkiyetine sahip olması gerekiyor. Şu anda ülkemizde özellikle İstanbul’da gayrimenkullerin yüzde 70’nin iskanı bulunmamaktadır.

Bu durumda da bu yüzde yetmiş için mortgage sistemi kullanılamaz. Buna geçebilmek için özellikle mal sahiplerinin kat mülkiyeti tapusunu almaları şarttır. Kat mülkiyeti tapuları yoksa, tapuya başvurup kendi mülklerinde yani binadaki eksiklerini tamamlayarak projeye uygun hale getirmeleri ve kat mülkiyeti tapulu almaları gerekmektedir.

Kat mülkiyeti olmayan tapular için mortgage verilmeyecektir. Şu an devlet biraz istisna tanıyor, ama belli bir süre sonra kesinlikle kat mülkiyeti olan olmayan gayrimenkuller için mortgage verilmeyecek. Özellikle arsa tapulu yerler, hisse tapulu yerler, kat irtifakı tapulu yerler de belki bir genel bir af çıkabilir. Bundan yararlanarak kat mülkiyetine dönülebilir. Fakat şu an için sadece kat mülkiyeti olan yani projeye uygun belediyeden iskanı alınmış deprem yönetmeliğine uygun yapılara mortgage verilebiliyor.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın