Take a fresh look at your lifestyle.

Zekât Fonu Kurulacak, Dar Gelirli Vatandaş Ev Sahibi Olacak

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu Gayrimenkulde yeni bir modeli devreye alacaklarını vurguladı.

0

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük umudu olarak öne çıkan Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu önemli açıklamalarda bulundu. 

Emlak Katılım Bankası modeli ile gayrimenkulde fiyat balonu engellenecek.  Taraflar arasında Arsa sahibi, proje geliştirici, inşaat malzemesi üreten-satan, alıcı ve banka olacak.

Emlak Katılım Bankası olarak arsa sahibi, proje geliştirici, inşaat malzemesi üreten-satan, alıcı ve banka olmak üzere tüm tarafları bir araya toplayan özel bir sistem kuracaklarını dile getiren Aksu “Tedarik zinciri finansmanı gibi bir formül uygulayacağız. Bu model, şu anda bankaların ticari müşterilerine uyguladığı “Doğrudan Borçlandırma Sistemi’nin (DBS) çok geliştirilmiş hali olacak” dedi.

Pek çok farklı konut finansman sistemi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Aksu SPK’dan izin alıp “Zekât Fonu” kurabiliriz. Malezya, İngiltere ve Almanya’da “Zekât Fonu” var. En başarılı uygulama İngiltere’de.

Zekât Fonu’nda oluşacak kaynağı “Din Kurulu’ndan alacakları fetva ile yönlendireceğiz. Belki “Zekât Fonu” hiç ev alamayacak vatandaşlara konut projesi gibi alanlarda kullanılabilir” diyerek ev sahibi olma hayali kuran kişilere umut dağıttı.

Cevap bırakın