Take a fresh look at your lifestyle.

2019 Yılı Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı ve Şartları

Dar gelirli vatandaşlar nasıl kira yardımı alabilir? Kira yardımı şartları neler? Emlak Haber Ajansı tüm bu soruları araştırdı. İşte kira yardımı alabilmek için aranan şartlar.

0

Kira yardımı 2019 yılında dar gelirli muhtaç aileler için verilmeye devam etmekte. Kira yardımından yararlanmak isteyen dar gelirli vatandaşların başvurularını kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmaları gerekiyor.

Başvuruda bulunacak vatandaşların uyum sağlaması gereken bazı şartlar bulunuyor. Başvuru esnasında istenen belgeleri tamamlayarak başvurularını yapanlar ilgili yardımdan faydalanabiliyorlar. Dar gelirli ailelerin yararlanabildiği kira yardımı 2019 şartları şu şekilde sıralanıyor;

Başvuruda bulunan kişinin sigorta sahibi olmaması ve sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığı maaş (emeklilik, dul ya da yetim maaşı) bulunmaması gerekir.

Herhangi bir mal varlığına (herhangi bir gayrimenkul ya da araç gibi) sahip olmaması gerekir.

Gelir testi düzeyinin yoksulluk sınırı altında bulunması ve düzenli bir gelire sahip olmaması gerekir.

Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı Başvuru Belgeleri

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan sosyal yardımlar arasında bulunan kira yardımlarından şartları uyumlu olan dar gelirli vatandaşlar faydalanabiliyor.

Mağdur ailelerin kira ödemelerinde destek olarak daha rahat yaşantı sürmelerini sağlamak adına verilen dar gelirli kira yardımlarında başvuru yapmak için Kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmesi gerekiyor. Dar gelirli vatandaşlara yapılacak kira yardım başvurularda istenen belgeler şunlar;

Başvuru sahibinin dolduracağı başvuru dilekçesi

Başvuru sahibinin kimlik belgesi ya da ehliyeti

Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

Başvuru sahibinin kirada oturduğunu gösteren kira kontratı

İstenen belgelerin tam ve eksiksiz olması kira yardımı başvurusunda bulunan kişilere yardım almaları konusunda öncelik sağlanıyor. Belgelerin teslimi ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından işlem başlatılıp gerekli incelemeler yapılıyor.

Yapılan araştırmalar ve incelemeler gereği olarak vakıf görevlisi kişiler başvuruda bulunan aileyi yaşadıkları evde ziyaret edebiliyor. Ziyaretin sonrasında tutulan rapor mütevelli heyetine sunuluyor.

Mütevelli heyeti kira yardımının yapılıp yapılmayacağına dair son kararı vermekte ve olumlu olan sonuçlarda aileler her ay maaş ödeneklerini alabiliyor.

Belirtilen belgeleri tamamlayarak başvurularını yapan dar gelirli aileler yapılan incelemelerden sonra olumlu görülmesi halinde kira yardımlarını her ay düzenli olarak belirlenen tutarlarda almaya başlayabiliyor.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın