Take a fresh look at your lifestyle.

Onur Eskin: “Konut kredi faizleri yüzde 1’in altına düşmeli”

Konut sektörü son dönemlerin en durgun zamanını yaşıyor. Konut kredi faizleri ve mevduat faizlerindeki yükseliş konut almak isteyen vatandaşın alım konusunda tereddüt yaşamasına neden oluyor

0

Konut sektörü son dönemlerin en durgun zamanını yaşıyor. Konut kredi faizleri ve mevduat faizlerindeki yükseliş konut almak isteyen vatandaşın alım konusunda tereddüt yaşamasına neden oluyor. Emlak Haber Ajansı İstanbul Temsilcisi Onur Eskin, konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Ülkemizdeki konut satışları şu an itibariyle durma noktasına gelmiş durumda. Geneline baktığımızda konut satışları ortalama yüzde 50 civarında bir düşüş gösteriyor. Bunun da sebebi faizlerin çok yüksek seviyelerde olması. Bu durum maalesef piyasadaki belirsizlik ile alakalı olarak karşımıza çıkıyor.

Merkez Bankası’nın bugün yapacağı açıklama herkes tarafından heyecanla beklenmekte.  Merkez Bankası’nın yapacağı açıklamada faiz oranlarının düşürülmesi beklentileri karşıladığı takdirde, konut alımlarında bir hareketlilik kazandıracaktır diye düşünüyorum.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması haliyle konut alımına yönelecek ihtiyaç sahipleri için büyük bir engel teşkil etmektedir. Konut kredi faizlerinin 1 puan civarına ve daha altına düşmesi durumunda konut piyasasında inanılmaz bir hareketlenme ve canlanma olacağı kesindir. Önümüzdeki süreçte kredi faizlerindeki düşüş beklentisinin olumlu sonuçlanmasının ve enflasyona endeksli konut kredisine oluşacak talebin konut satışına etkili olacağını düşünüyorum. Bugünkü şartlarda devam ettiğimiz takdirde ise bu durağanlık maalesef devam edecektir.

Ancak şöyle de bir durum da söz konusu bölgesel olarak baktığımızda yabancılara satışta Kayaşehir bölgesinin inanılmaz bir hareketliliğe sahip olduğunu görmek mümkün. Orta Doğu kökenli yabancı yatırımcılar özellikle Kayaşehir Bölgesini tercih etmektedir. Bu bölgeye yabancı yatırımcının yoğun talep göstermesi bölge açısından hareketlilik adına iyi olmakla birlikte genele bakıldığında, tüm bölgeler için aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Yabancı yatırımcı beklentileri doğrultusunda tercih ettiği bölgede kalma yönünde hareket ediyor.

Yabancıya konut satışı bir yere kadar devam edebilir. Konut satışını hareketlendirmek ve ülkeye nakit akışı sağlayabilmek için ‘’Yabancılar gelsin hepsine konut satıp vatandaş yapalım’’ mantığına umut bağlamak çok da gerçekçi bir yaklaşım değildir. Yabancıya satışta ilk 6 ayda toplam 19.952 konut satışı gerçekleşmiş olup en çok konutu 3 bin 337 adetle Iraklılar, 2 bin 202 adetle İranlılar, 1264 adetle Ruslar aldı. Beklentiler yabancıya konut satışında bu yıl 50 bine çıkabileceği yönünde.

2018 yılı geneline bakıldığında toplamda 1 milyon 375 bin 398 adet konut satışı gerçekleştiği söyleniyor bu durum söylendiği kadar gerçekçi olsaydı, şu an konut piyasasındaki krizi konuşuyor olmazdık. Yabancıya konut satışı dışında piyasada konut satışları başta da söylediğim gibi durmuş durumda ve acil olarak faizlerin yüzde 1 ve altına düşürülmesi gerekiyor ki, eskiden olduğu gibi insanlar tekrardan konut alımına başlasın. Başka türlü ihtiyaç sahibi yerli konut alıcısına ulaşılması mümkün görünmüyor.

Cevap bırakın