Take a fresh look at your lifestyle.

Ankara Şehir Hastanesi bugün açılıyor

Günde 30 bine yakın hasta kabulünün yapılacağı, Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tüm birimleriyle tek seferde inşa edilen en büyük 3. hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi'nin resmi açılışı 14 mart perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak.

0 494

Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir ve Manisa şehir hastanelerinden sonra hizmete girecek olan 9’uncu şehir hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi’nin resmi açılışı 14 mart 2019 perşembe günü düzenlenecek bir törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

7 şubat 2019 tarihi itibarıyla hasta kabullerinin başladığı 3 bin 633 yatak kapasiteli hastane Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise tüm birimleri tek seferde inşa edilen en büyük üçüncü hastanesi ünvanına sahip.

Hafta içi günlük ortalama 7 bin normal muayene ve 600 acil muayene gerçekleştirilen Ankara Şehir Hastanesi’nde hasta kabullerinin başladığı 7 şubattan bu yana 104 bin poliklinik muayene, 17 bin acil muayene ve 2 bin 815 ameliyat yapıldı.

Türkiye’nin en büyük laboratuvarını barındıran hastanede, tüm hizmetler dijital ortamda yürütülecek. Kampüste, ambulans helikopterler için 2 ayrı heliport bulunuyor. Sağlık kampüsü tam kapasiteyle hizmete girdiğinde günlük 30 bine yakın hasta kabulü öngörülüyor. Acil servise ise günlük ortalama 8 bin giriş olacağı tahmin ediliyor.

Toplam yatak kapasitesi 3 bin 633 olan hastanede, Onkoloji Hastanesi 598 yatakla, Genel Hastane 586 yatakla, Çocuk Hastanesi 555 yatakla, Kadın-Doğum Hastanesi 518 yatakla, Nöroloji Ortopedi Hastanesi 506 yatakla, Kalp ve Damar Hastanesi 470 yatakla, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 300 yatakla ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri de 100 yatakla hizmet verecek.

Ankara Şehir Hastanesinde, içerisinde tuvalet ve banyosu yer alan 2 bin 117 nitelikli hasta odası ve Türkiye’nin en özellikli ameliyatlarının yapılacağı, yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış, uluslararası standartlarda donanıma sahip 131 ameliyathane yer alıyor.

Ameliyat esnasında anjiyografi yapılabilen hibrit ameliyathaneye sahip olan şehir hastanesinde, ayrıca her branştan 904 poliklinik bulunuyor.

Cevap bırakın