Take a fresh look at your lifestyle.

Arsa Yatırımı Ne Kadar Kârlıdır?

Yatırım yapmanın ve birikimleri doğru değerlendirmenin yolu, sektöre hakim olmanın yanında sektörle bağlantılı para piyasalarını da yakında tanımaktan geçiyor.

0

Yatırım yapmanın ve birikimleri doğru değerlendirmenin yolu, sektöre hakim olmanın yanında sektörle bağlantılı para piyasalarını da yakında tanımaktan geçiyor.

Doğru zamanda, doğru yerde, doğru yatırım tercihini yaparak elde edeceğiniz faydayı büyük oranlarda değiştirebilirsiniz.

Arsa yatırımı yapmak için de bu noktada çok detaylı bir araştırma ve incelemek yapmak gereklidir. En iyi yatırım planlarından biri, kesinlikle arsa almaktır.

Bir Arsa Nasıl Kazançlı Bir Yatırım Olur?

Bir arsanın kazançlı bir yatırım olması için göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır.

Bunların başında vade gelir. Uzun vadede arsa yatırımı her zaman kazandırır.

Ama önemli olan, arsa yatırımınızı kısa vadede kazanca dönüştürmenizdir.

Bunu ise gelişmekte olan bölgeleri yakından takip ederek, imar durumu hakkında sağlam bilgi edinerek başarabilirsiniz.

Özellikle gayrimenkulün iyi bir yatırım aracı olması ve satılık konut, iş yeri, dükkan, bina, satılık villa ve satılık yazlık fiyatlarının yükselmesinden şikayetçiyseniz, yatırımınızı arsadan yana değerlendirebilirsiniz.

Ancak arsa yatırımı yapmak, konut almaya benzemez çünkü konutu gezerek hem yapısal hem çevresel faktörleri değerlendirebilir ve belediye ile tapu ve kadastro müdürlüğünden imarla ilgili araştırmalar yapabilirken, arsa almak daha detaylı araştırma gerektirir.

Çünkü konutta değer kazancı olmasa dahi kira getirisi olur iken arsanın hiçbir getirisi olmaz. Getirisi olmadığı gibi ek olarak vergi yükü de bulunmaktadır.

Bu yüzden; satın alırken arsanın öncelikle imar izni olup olmadığı öğrenilmelidir.

İmar izni varsa iznin hangi yapı için olduğu, konut, ticari alan, iş yeri veya sosyal hizmet alanı olup olmadığını sorgulanmalıdır.

Çünkü bulunduğu yere göre her birinin satışı uzun ya da kısa vade olacaktır.

Ayrıca bir kez verilmiş imar durumu, sonradan değiştirilemez ve arsanız atıl kalabilir.

Arsanın İnşaat Yapılabilirliği Önemlidir

Arsa satın alınmadan önce mutlaka zemin etüdü incelenmelidir.

Sağlam zeminli arsalar, deprem riskine karşı her zaman daha iyi fiyatlarda satılacaktır.

Üzerinde ipotek, şerh, haciz, özel şahıs, şirket veya kamu kuruluşuna ait kullanım hakkı gibi mülkiyetle ilgili bir sorunu olan arsaların, prosedür anlamında satışı her zaman zordur ve size ek masraflar çıkarabilir.

Doğru zamanda doğru yerde arsaya yatırım yapmanız orta ve uzun vadede size çok büyük getiri sağlayabilir.

Satışı İçin Doğru Zamanı Seçin

Arsa satışları, borsa gibidir.

Para piyasalarından ve bulunduğu bölgenin stratejik önemindeki değişikliklerden zaman içinde çok etkilenir.

Örneğin İstanbul’da yeni havalimanı projesinin bulunduğu alandaki arsalar, beş yıl önce mal sahiplerine hiçbir getiri sağlamaz iken, şu an fiyatları oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır.

Burada yapılacak yatırımda da bölgeye ulaşım için birçok yol yapılması gerekeceğinden, bölgenin fizibilitesini önceden çok iyi yapıp, hangi alanların ticari, hangi alanların konut, hangilerinin kamusal alan olduğunu bilerek arsa satın alınmalıdır.

Cevap bırakın