Take a fresh look at your lifestyle.

Belediyelerin Yetkisindeki Gecekondular TOKİ’ye Devredilecek!

0 7.802

AK Parti tarafından hazırlanan yeni imar ve tapu kanunu ile bazı önemli değişiklik yapılması planlanıyor. Bunlardan biri de belediyelerin yetki alanı içindeki gecekondular TOKİ’ye devredilecek.

1988 yılında yapılan kanuni düzenleme ile hayata geçirilen Gecekondu Kanunu kapsamında gecekondularda yetki belediyelere verilmişti.

AK Parti tarafından hazırlanan yeni imar ve tapu kanunu ile 1988 senesinde yapılan yasal düzenlemenin değiştirilmesi gündemde. Söz konusu değişiklik yapılırsa gecekondularda yetki devri yapılacak.

Gecekondularda Yetki Belediyenin Değil TOKİ’nin Olacak! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ile AK Parti milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bir araya gelerek özel bir toplantı düzenledi.

Düzenlenen toplantıda yapılması planlanan yeni imar ve tapu kanunu değişikliği hakkında taraflar arasında istişare gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmede öne çıkan konulardan biride gecekondularda yetki devri oldu. Belediyelerin yetkisinde olan gecekondular bundan sonra kanun değişikliği yapılırsa yetki TOKİ’ye devredilecek.

Gecekondulaşmayı önleme çalışmaları kapsamında belediyelerin kendi bölgelerinde oluşturulan yeni alanlarda belediyelere ait olan tüm yetkililer Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na ait olacak.

Ruhsatı olmayan binaları yıkmayan belediyelere de ciddi yasal yaptırımlar uygulanacak. Belediye ve mücavir alanlar dışında köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda izin ve onay alınmadan bina yapan veya yaptıran kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istenecek.

Leave your vote

More

Cevap bırakın

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.