Take a fresh look at your lifestyle.

Bir evin değeri nasıl belirlenir?

Evinizin değerini öğrenmek için ne yapmanız gerektiğini biliyormusunuz?

0

Gayrimenkul en önemli yatırım araçlarından biri. Bu nedenle ev sahibi olanlar veya emlak yatırımı yapmak isteyenler için ev değeri öğrenme oldukça kritik bir konu. Ev değeri hesaplama ile emlak yatırımı yapmak da daha kolay bir hal alıyor. “Evimin değeri ne kadar?” sorusuna cevap niteliğinde olacak birkaç pratik yöntemi sizin için derledik.

1. Benzer Konumdaki Evler ile Kıyaslayarak Konut Değeri Hesaplama

Evin değerini bulmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri, aynı veya benzer muhitteki diğer evlerin değerlerini araştırmaktır. Burada en doğru sonuca ulaşmak için araştırdığınız evlerin, almayı veya satmayı düşündüğünüz konut ile benzer özelliklere sahip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde konut değerinde yanlış hesaplamalar yapabilirsiniz. Binanın yaşı, evin cephesi, metrekaresi, kaçıncı katta bulunduğu, binada asansör bulunması gibi faktörler de ev değerini belirlemede büyük önem taşır.

2. Kira Bedeline Göre Evin Değerini Hesaplama

Ev değeri belirlemek için en kolay yöntemlerden biri, kira bedeline göre hesaplama yapmaktır. Bu yöntemde evin kira bedeli bir yatırım veya kazanılacak para niteliğinde görülüp, önümüzdeki senelerde alınacak toplam kira tutarı evin değerini belirlemek için kullanılır. Bir evin yatırım olarak geri dönüşü hesaplanırken 17-20 yıllık kiraların toplamı temel alınır. Türkiye’de genellikle 18 yıl baz alınır. Sonuç olarak bu yöntemle kira değeri yüksek olan bir evin fiyatı daha yüksektir denilebilir.

3. Emlak Danışmanlarından Bilgi Alarak Konut Değeri Hesaplama

Ev değerini bulmak için başvurulan yöntemlerden biri de emlak danışmanından yardım almaktır. Birkaç emlak ofisine danışıp fikir almak evinizin değerini belirlemede size çok yardımcı olacaktır. Gayrimenkul danışmanına evinizin sahip olduğu tüm özellikleri atlamadan anlatmanız, evinizin değeri hakkında en doğru yanıtı almanızı sağlar.

4. Konut Kredisi için Ev Ekspertiz Değeri Hesaplama

Ev almak için konut kredisi başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız da, banka size emlak ekspertiz değerini belirlemek için bir değerleme uzmanı sağlayıp evinizin ekspertiz değerini raporlayacaktır. Eğer belirlenen fiyattan hoşnut değilseniz, fiyatın tahmin ettiğinizden farklı olduğunu düşünüyorsanız, raporu inceleyerek yanlış gördüğünüz noktaları veya hesap hatalarını belirtmelisiniz.

Cevap bırakın