Take a fresh look at your lifestyle.

Evimizi yazın mı, kışın mı satmalıyız?

Dairenizi satmaya karar verdiğiniz zaman bazı detayları düşünmek gerekebilir. Özellikle arz talep yoğunluğunu göz önüne alarak doğru satış zamanını belirlemek ev satışında bazı avantajlar yaşamanıza yardım edebilir.

0

Ev satışında mevsimler önemli rol oynuyor. Emlak sezonu diye de tanımlanan bu zaman aralığı ilkbahar sezonu ile sonbahar sezonuna uzanan zaman dilimi olarak belirtiliyor.

Emlak sezonu ne zaman?

Emlak sezonunda ev satışı için talepler artıyor ve buna bağlı olarak evlerin satışı daha fazla oluyor. Hem havaların ısınması hem de okul veya şehir değişikliklerinin bu trendde önemli rolü oluyor. Ev satışında evi rahatça gezmek ve ihtiyaç varsa tadilat yaptırmak için bahar ayları oldukça uygun görülüyor. Bunun yanında bahar aylarında ev seçenekleri daha fazla olduğu için alıcılar her seçeneği görmek ve değerlendirmek istiyor. Bu gibi sebepler emlak sezonu olarak tanımlanan dönemde satışların canlanması ve satışın daha kolay ve hızlı gerçekleştirilmesi olarak algılanabilir. Ev satışında emlak sezonu önemli bir zaman dilimi olsa da sezonun avantajları yanında dezavantajları da bulunmuyor değil.

Her sezonun avantaj ve dezavantajları var

Yoğun sezon olarak tanımlanan ilkbahardan sonbahara kadar olan dönemde ev satışı yapan kişiler çok olduğu için rekabet de aynı oranda artıyor. Bu da evinizin öne çıkması konusunda daha fazla emek ve çaba harcamanız gerektiği anlamına geliyor.

Yaz aylarına doğru müşteriler artarken ev fiyatları da yükseliş gösteriyor. Ama bu konuda doğru kararı vermek çin ev satışı konusunda aceleniz olup olmadığı da önemli. Sizinle aynı lokasyonda yer alan evlerde benzer özelliklere sahip olan daireler daha uygun fiyatlı ise ev satış konusundaki rekabeti kaybetmek mümkün.

Düşük sezon olan kış aylarını içine alan dönemde ise ev satışı daha düşük oranlarda seyretmesine rağmen rekabet daha az olduğu için evinizi pazarlamanız daha kolay olabilir. Ev satışında her ne kadar yaz ayları popüler olsa da doğru zaman aralığı sizin ihtiyaçlarınıza ve belirlediğiniz süreye göre şekillenir. Kış aylarının ve yaz aylarının kendilerine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

 

Cevap bırakın