Take a fresh look at your lifestyle.

Komşu haklarını biliyor musunuz? Nasıl iyi bir komşu olunur?

Her insan oturduğu muhitte öncelikle komşuluk arar. Özellikle metropollerde yaşayanlar nerde o eski komşular diyebilir.

0

Her insan oturduğu muhitte öncelikle komşuluk arar. Özellikle metropollerde yaşayanlar nerde o eski komşular diyebilir. Fakat her ne kadar büyük şehirlerde yaşasanız da uymanız gereken kurallar var. Yan kapı komşunuzu tanıyın ya da tanımayın, komşu haklarına saygı göstermeniz gerekiyor. Emlak Haber Ajansı olarak nasıl daha iyi bir komşu olunur konusunu dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

Aynı mahallede yaşayan insanlar olarak ister bir sitede oturun, ister müstakil bir evde mutlaka birileriyle bir şekilde tanışıyorsunuz. Peki farklı kültürler ve davranışları olan insanlarla nasıl sorunsuz bir şekilde anlaşabiliriz? Yaşanacak bir olumsuzluğu nasıl karşılıklı anlayış içinde çözebiliriz işte basit etkili yöntemler.

Herkesin nefret ettiği bir komşu olmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Kimi zaman bir çift terlik ile dolaşmak bile, çok yüksek ve yankılı ses çıkarabilir. Terlik aldığınız zaman daha yumuşak tabanlı terlikler tercih edin. Bu terlikler daha konforlu olmakla kalmaz, aynı zamanda komşunuzun üst katta her gece tadilat varmış gibi hissetmesini önler.

Gece Yarısı Temizlik Yapmaya Son Verin.

Üst kattaki bazı komşular, zeminlerini süpürmek ve mobilyalarını yeniden düzenlemek için bazen en uygun olmayan zamanları seçiyorlar. Hafta sonları çok erken olmayan sabah saatlerinde temizlik yapabilir veya işten döndükten sonra önemli işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer uyku sorununuz varsa ve bir şeyleri düzenlemek, toparlamak istiyorsanız, bir elbise dolabı paketlemeyi deneyin ya da çok fazla gürültü yapmayan hafif bir toz alma işlemi yapın.

Yüksek Sesli Etkinliklerden Kaçının.

Komşularla yaşanan en önemli problemlerden bir diğeri ise yüksek seste izlenen filmler, yapılan sohbetler veya dinlenen müziklerdir. Yaptığınız etkinliklerde sesi sadece evinizde duyulacak şekilde ayarlayabilir ve kalabalık sohbetlerde bazen dışarıda organizasyon yapabilirsiniz.

Çok rahat hareket için müstakil evi düşünün

Evinizde nasıl davranmanıza izin verildiği konusunda kısıtlı hissetmek istemezsiniz. Örneğin; gece yarısı temizlik yapmaya gerçekten devam etmek istiyorsanız veya zorundaysanız, belki de mesafenin sizinle komşunuz arasında daha iyi bir ses bariyeri olacağı bağımsız ve müstakil bir mülke yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Eğer kendi evinizse zemin ve tavan için de ses yalıtımı çözümleri oldukça başarılı sonuçlar sunuyor.

En önemlisi ve sonuncusu…

Komşunuzla karşılaştığınız her an güler yüzlü olun. Merhaba, iyi günler, nasılsınız, iyi akşamlar gibi kısacık ama samimi selamlaşmalar, hal hatır sormak sizi tüm komşular arasında hızla ilk sıraya yükseltecektir.

Cevap bırakın