Take a fresh look at your lifestyle.

Onur Eskin: “Konut Yatırımı Uzun Vadede Kazandırıyor”

Turyap Genel Müdür Yardımcısı Onur Eskin, konut sektörü hakkında önemli açıklamalar yaptı. Konut yatırımının kısa vadede olmasa da, uzun süreçte kazandıracağını söyledi.

0

Turyap Genel Müdür Yardımcısı Onur Eskin, İstanbul’da gayrimenkul piyasasının şimdiki durumunu değerlendirerek şunları söyledi: “Ekonomik tabloların bozulmasından en fazla etkilenen sektörlerden biri gayrimenkul sektörü.

12 Eylül’de Merkez Bankası’nın yapacağı açıklama tüm sektörlerde olduğu gibi, gayrimenkul sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Gayrimenkul sektöründe satışlar düşme eğilimine girdiğinde hükümet çeşitli destek planlarını devreye sokuyor.

Bu planlar neticesinde konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesi, KDV indirimi, satış sözleşmelerindeki damga vergisi istisnası, konut kredilerindeki peşinat miktarının düşürülmesi, konut alımında devlet teşviki ve kamu bankalarının bazı dönemlerde konut kredisi faizlerini düşürmesi kalıcı çözümler getirmese de sektör üzerinde olumlu etkiler yaratıyor.

Şu an konut kredi faizlerinin oldukça yüksek olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu da takdir edersiniz ki satışları olumsuz yönde etkiliyor. Bilindiği gibi yabancılar ilkbahar ve yaz sezonuyla birlikte konut sektörünü ayakta tutan alımlar yaptılar.

Kış ayının yaklaşması ile birçoğu ülkelerine dönmek durumunda kalacak. Temelli Türkiye’de kalan yabancı sayısı bildiğim kadarıyla çok fazla değil.  Konut sektörü faizlerin yüzde 2’nin altına inmesiyle hareketlilik yaşa da istenilen seviyede olmadığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de gayrimenkul sektöründe satışlar şu an itibarıyla düşük olsa da önümüzdeki dönemde canlanacağı aşikâr. Sebebi ise Türkiye’nin genç nüfusu ve konuta olan ihtiyacı olarak gösterilebilir.

Ev yatırımı uzun vadede kazandırıyor

Turyap Genel Müdür Yardımcısı Onur Eskin, bugün itibarıyla konuta yatırım yapmanın doğru olup olmadığı hakkında sorulan soruya şöyle cevap verdi: “Bu dönemde faiz ve döviz getirisi her ne kadar kazançlı görünse de uzun vadede konut yatırımı çok daha karlı bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Yeni konut projelerindeki stok eritmeye yönelik kampanyalar konut alıcısı için oldukça cazip seçenekler sunuyor. Uzun soluklu yatırım düşünenler için emlak yatırımı her zaman daha kazançlı olmuştur.  Oturmak için ev alacaksanız doğru zaman diye bir şey yoktur “dedi.

Satmak mı doğru, kiraya vermek mi?

Şimdiki piyasa koşullarında yatırımcıların konut satışı yapmaları mı, yoksa kiraya vermelerinin daha doğru olacağı hakkında da bilgi veren Eskin, “4-5 yıl öncesine kadar konut en gözde yatırım araçlarının başında gelirken, kira getirisi olan evlerin değeri sürekli artış gösteriyordu.

Günümüzde ise bu durum biraz değişmiş durumda. Şöyle ki, artık konutlar satılamadığı için fiyatları da çok fazla artmıyor.

En azından enflasyona oranla çok fazla artmıyor desek daha doğru olacak.  Hatta düşme eğiliminde olan konutlar dahi var. Dolayısıyla konut fiyatının, yani anaparanın reel olarak artması gibi bir durum artık yok. Mevcut durumda acil nakit ihtiyacı yoksa ekonominin daha stabil hale gelmesini beklemek daha mantıklı “diyerek sözlerini tamamladı.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın