Take a fresh look at your lifestyle.

Ortadoğulular Yalılara Göz Koydu

Yabancıya konut satışı rekora doymuyor. 2019 yılında satılar yüzde 82 seviyelerine ulaşmış durumda. Peki, kim bu yabancılar? Ev alırken nereleri tercih ediyorlar? Hangi ülke vatandaşları boğaz yalılarını tercih ediyor? Tüm bunların cevaplarını Emlak Haber Ajansı olarak araştırdık.

0 916

Türkiye’de emlak sektörünü ayakta tutan tek güç bilindiği gibi yabancıya satılan konutlar. 250 bin dolara satın alınan konutlar yabancıya vatandaşlık hakkı getiriyor. Körfez ülkelerinin para birimlerinin TL karşında değerli olması ve artan döviz kuru yabancı yatırımcı için kazançlı bir yatırım haline dönüştü. Hem taşınmaz sahibi oluyor hem de vatandaşlık hakkı kazanıyorlar.

Yabancılar nereden ev alıyorlar?

Konut alan yabancıları 2 sınıfa ayırmak gerekiyor. Iraklılar, Afganlar, İranlılar daha çok 250 bin dolarlık konutları tercih ediyorlar. Ülkelerinde siyasi istikrarsızlık ve baskıdan dolayı Türkiye’de bir yerim olsun, vatandaş olayım diyen bir kesim.

İstanbul Konut Fiyatları ilhan ÇAMKARABir de zengin yatırımcı, bunlar daha çok boğazdaki ve yalıları ve yalı dairelerini lüks semtlerindeki konutları, villaları tercih ediyorlar. Vatandaşlık gibi bir beklentisi olmayan kesim olarak dikkat çekiyorlar. Bunlar Türkiye’de de bir yerim olsun diyen üst gelir grupları olarak kayıtlara geçiyor. Talep ettikleri yerleri yüksek ücretler ödeyerek satın aldıkları biliniyor.

İstanbul2019 yılının ilk 4 ayında yabancıya satılan konut sayısı 13 bin 338 adet oldu. Nisan yabancılara satılan konut sayısı ise rekor bir artış göstererek 3 bin 720 adete ulaştı. Geçen sene aynı dönem satılan konut sayısı 7 bin 341 adet olarak gerçekleşti.

İstanbul ilk dört ayda satılan 6 bin 160 konutla yabancıya satışta açık ara önde gidiyor.

Peki, en fazla hangi ülke vatandaşları konut alıyor? İşte cevabı

2019 yılında en fazla konut alan ülkelerin başında Iraklılar geliyor. Bunları sırasıyla İran, Suudi Arabistan, Rusya ve Afganistan vatandaşları izliyor.

BüyükyalıÖzellikle KDV muafiyeti, vatandaşlık için 250 bin dolarlık yatırım bedeli gibi düzenlemeler ile yurtdışında düzenlenen fuarlardan sonra yabancıya satışlardaki artış hız kesmiyor. İstanbul Boğazı’nın üst düzey gelir grubuna sahip yabancıların tercih ettiği en önemli lokasyon olarak ön plana çıkıyor.

Ortadoğu ülkelerinden üst düzey gelir grubuna sahip belli bir kesimin İstanbul Boğazı’ndaki yalı ve köşklere büyük ilgisi var. Avrupa yerine İstanbul’da yalı veya köşk tercih etmelerinin başlıca sebebi daha kolay vatandaşlık alabilmeleri.

Ev almak isteyenler nisan-mayıs aylarında İstanbul’a gelmeye başlar ve bu yoğunluk ekime kadar sürer. İstanbul Boğazı’nda yalı fiyatları 30 milyon lira ila 500 milyon TL arasında değişiyor.

Yalı ve yalı dairelerine en fazla talep gösteren ülkeler yine çoğunlukla körfez ülkeleri. Bunlar sırasıyla Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Türk Cumhuriyetleri, İran ve Irak.

Boğazın en pahalısını Katarlılar aldı

Katarlılara 150 milyon dolara satılan yalı Şehzade Burhanettin Yalısı (Erbilgin Yalısı) en pahalı yalı konumunda. Katarlılar yine Sarıyer’de 75 milyon dolara yalı aldı. 600 yalının yaklaşık 100’ünü yabancılar almış durumda.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın