Take a fresh look at your lifestyle.

Yapı Müteahhitleri artık sınıflandırılacak!

İstanbul Ticaret Odası tarafından ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkındaki Yönetmelik’ üzerine çok özel bir toplantı düzenlendi. Yeni yönetmelik hakkında detayların paylaşıldığı toplantıda yapılacak olan önemli çalışmalara yer verildi.

0

Yarım kalan inşaat projelerinin önüne geçilecek!

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, “Bu yönetmelik sektör açısından çok önemli. Plan, çevre, sağlık ve fen kriterlerine uygun çalışan müteahhitleri sınıflandırırken, yeterlilikleri sağlayanları kayıt altına alacak. Yetki belgesi ve yeterliliği olmayanlar oldukça zorlanacak. Birçoğumuz cebimizde üç beş kuruş olsa, şu arsamıza konut yapalım diyoruz fakat bazen de onu zamanında tamamlayamıyoruz. Dolayısıyla işini doğru yapanla yapmayan karışıyor. İşte bu noktada yönetmeliğin olumlu etkisi olacağını düşünüyorum” diyerek inşaatların yarım kalmayacağını söyledi.

Müteahhitlik Yetki Belgesi Ölçüleri

Kamu Müteahhitleri De Numara Alacak! 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Atilla Erenler sorunun 1989 yılından bu yana yaşandığını belirterek “Yönetmelikte temel amaç, yapı müteahhitlerini ekonomik, mali ve teknik yeterliliklerine göre sınıflandırmak.

Bu yönetmelik özel sektör yapı işlerini kapsıyor, kamu işleri bunun dışında. Fakat kamu ihalelerine girenler de müteahhitlik kaydını yaptırmak zorunda. Yani kamu ihalelerinde sınıf ihtiyacı yok, numara ihtiyacı var” dedi.

Cevap bırakın