Take a fresh look at your lifestyle.

Tapu Harçları ve Emlak Vergisi Artacak!

Ev almak isteyenler ve evini satmak isteyenler bu haberimize dikkat! Tapu işlemlerinde rayiç değer yeni sistem ile otomatik olarak gerçekleştirilecek.

0

Yeni açıklanan ekonomi programı kapsamında devletin gelirlerini arttıracak yeni yasal düzenlemeler getiriliyor.  Yeni düzenlemeye göre ev sahibi olmak isteyen veya evini satmak isteyen vatandaşlardan alınan emlak vergisi ve tapu harcı fiyatlarında artışa gidilmesi öngörülüyor.  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeni yasal düzenleme ile taşınmazın tapuda düşük fiyattan  gösterme devri sona eriyor. Tapu beyan ücretleri oluşturulan sistem tarafından belirlenecek.

Tapu Harçları ve Emlak Vergisi Artacak!

Düşen konut kredisi faiz oranları sonrasında hareketlenmeye başlayan inşaat sektöründe yeni düzenlemeler getiriliyor.  Hükümet tapu harcı ve emlak vergisi ücretlerinde artışa gidiyor. Konut sektöründeki Rayiç değer üzerinden yapılan satışlarda devletin büyük ve vergi kaybına uğradığı belirtilerek yeni tedbirlerle bu kaybının önlenmesi planlanıyor.

Taşınmaz Değerleme Sistemi Geliyor

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 100 günlük eylem planı çerçevesinde gayrimenkulün değerleme sistemi ile fiyatı belirlenecek. Böylelikle devletin vergi geliri artarken vatandaşın vergi yükü artmış olacak.

Hayata geçirilecek olan sistem ile vatandaştan satış işlemlerinde evin beyanı istenmeyecek. Sistem rayiç  fiyatı kendisi otomatik olarak belirleyecek.

Taşınmaz Değerleme Sistemi ile Neler Değişecek?

Bakan Murat Kurum, yapmış olduğu sunumunda büyük bir merakla beklenen taşınmaz değerleme sistemi hakkında da bilgi verdi. Hayata geçirildiğinde ülkemizde sıklıkla gündeme gelinen ancak bir türlü çözüm bulunamayan tapuda satış bedelini az göstermek sorunu da çözülmüş olacak. Bakan Kurum sunumunda bu değişikleri şu şekilde sıraladı;

Önümüzdeki süreçte kurulması planlanan “Taşınmaz Değerleme Sistemi” ile;

  • Tapu işlemlerinde gerçekleşen fiyatın kaydedilmesi,
  • Ülke genelinde değer haritaları oluşturulması,
  • Deprem/terör gibi nedenlerle ortaya çıkan değer değişimlerinin takip edilebilmesi,
  • Kamu yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya çıkan değer artışlarının vergilendirilmesi,
  • Adil bir emlak vergi sisteminin kurulması,
  • Yatırımcılar için yer seçim analizlerine katkı verilmesi gibi faydalar sağlanabilecektir.
  • Yapılacak olan yasal düzenlemeler sonrasında hem ev alırken ödenen tapu harcı tutarı hem de ev aldıktan sonra her yıl düzenli olarak ödenen emlak vergisi tutarı artacak.
  • Vatandaşın vergi yükü artarken devletin kasasına ise giren emlak vergisi ve tapu harcı tutarı büyük oranda artacak.
  • Söz konusu düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceği hakkında ise kesin tarih açıklanmadı.

 

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın