Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Taksi!…

Metropol şehirler vazgeçilmezi olan taksilerle ilgili gün geçmiyor ki basına yansımayan haber olmasın.

0 1.347

Yüksek plaka değerlerine rağmen, kırık dökük, kirli arabalarla bu hizmeti verdiklerini düşünüyorlar. Her şey de biraz ilerlememize rağmen bu sektörde iyileşen bir yön yok.

Müşteriye davranış biçimlerinde kılık kıyafetlerin de henüz bir disiplin sağlanamadı. Her taksi bir kooperatife bağlı olmasına rağmen, ne kooperatifler ne de belediyeler bu işe bir çözüm bulamadılar. Ya da bir çözüm bulmak istemiyorlar.

Metropollerin kalbinde üçüncü dünya ülkelerinde olduğu gibi davranışlar devam ediyor. Günlük yüksek ciroya rağmen, ödenen yıllık vergiler ise komik durumda. Yetkinliği tartışmalı olan şoförleri ise söylemiyorum bile.

Kısa mesafede alınan yüksek ücretler… Turist görünce bütün gün kazanabileceği ücreti bir seferde çıkarma eğilimi ve cezasız kalan durumlar, pervasızlığı daha da artırıyor. Memnuniyetsizliğini nereye şikayet edebilirsin belli değil.

Çok yakın zamanda özel bir yabancı şirkete duyulan öfke ve linç durumları taksicileri iyice cesaretlendirmiştir. Aynı düzen ve aynı davranış biçimi devam etmektedir.

Peki nasıl düzelecek bu durum?

Çok kolay bence… Bilinçli bir toplum bu sorunun üstesinden gelebilir.

Şöyle;

Akıllı telefonların uygulama kullanılarak bu işin üstesinden gelebiliriz.

Durak taksilerini veya yol kenarında bekleyenleri kesinlikle kullanmayacaksın. Çünkü, uygulama üzerinden çağırdığın taksi, şoförünün kim olduğu, hizmet puanın ne olduğu, nereden nereye gideceğin ve ne kadar tutacağı, kredi kartı ile mi veya nakit olarak mı ödeyeceksin?.. gibi bütün bilgilere önceden sahip olabiliyorsun.

Taksiden inince de şoförü puanlayabilirsin. Bu şekilde iyi hizmet ile kötü hizmeti ayırt edebilebilir. Bu uygulamanın karşısında da kooperatiflerin durabilmesi piyasa şartların gereği imkânsıza yakındır.

Günümüze bu uygulama ile hizmet veren şirketler elbette var. Ancak daha da yaygınlaşması ve müşteriler tarafından desteklenmesi gerekiyor.

 

Tekin KOÇOĞLU

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.